İslami Sohbet – Acıda Olsa Doğruları Söyleyiniz.

İslami Sohbet

Gencin bir adam Kâbe’de hep;
“Ey haramdan sakınanların ve doğruların yardımcısı olan Allahım, sana hamdü sena ederim” diye dua eder .
Bu durum herkesin dikkatini çekermiş. Bır gün birisi;
– Neden hep aynı duayı yapıyorsun, yoksa başka bir şey bilmiyor musun? der .
O da anlatır;
– 7, 8 sene önce yine Kâbe’de iken içi altın dolu bir torba bulmuştum. Saydım, içinde tam 1000 altın vardı. İçimden bir ses;
– Bu altınlarla, şunları şunları yaparsın diyordu. Hayır dedim kendi kendime, bu benim değil, başkasının malı, kullanmam haram olur dedim .
Bu sırada birisi;
– Söyleyin bir torba bulan var mı? diye bağırıyordu.
Onu çağırıp, nasıl bir torbaydı ve içinde ne vardı diye sordum. Torbayı tarif etti ve içinde 1000 altın vardı dedi. – Al öyleyse torbanı diyerek verdim.
Adam torbayı açıp içinden bana 30 altın verdi Pazara gittim temiz yüzlü genç bir esiri överek satıyorlardı. Gencin temizliği dikkatimi çekti. Yanlarına gittim, bu köle için ne istiyorsunuz dedim 30 altın dediler Adamdan aldığım 30 altını verip genci satın aldım. Bir iki yıl geçti. Genç çok çalışkan, çok edepli idi Onu aldığıma çok memnun olmuştum. Bir gün onunla giderken karşıdan iki üç kişi geliyordu
Genç bana dedi ki;
– Efendim, ben Fas emir’inin oğluyum. Bu gelenler babamın adamlarıdır. Beni buldular. Senden beni satın almak isteyecekler. Sen iyi bir insansın, onlara 30 bin altından aşağıya satma.
O kişiler yanıma geldi, bu esiri bize satarmısın? Dediler. Satarım dedim. 60 altın verelim dediler, olmaz dedim.
– İyi ama sen bunu 30 altına almadınmı? Biz sana iki mislini veriyoruz. Dediler.
– Öyleyse gidin pazardan alın dedim
Artıra artıra 20 bin altına kadar çıktılar.
– 30 binden asağı olmaz dedim.
Çaresiz kabul ettiler. Altınları  verip, genci alıp gittiler Ben o 30 bin altınla, iş yerleri açtım, ticaret yaptım, daha çok zengin oldum.
Bir gün bana arkadaşlar;
– Çok zengin bir ailenin iyi bir kızı var. Babası yeni vefat etti. Onunla seni evlendirelim. Dediler Ben de, “olur” dedim Nikah kıyıldı. Deve yükleriyle çeyizini getirdiler Çeyiz arasında bir torba dikkatimi çekti.
Kıza;
– Bu nedir? Dedim.
– İçinde 970 altın var. Babam Kâbe’de bunu kaybetmiş. Bulan gence 30 altın vermiş. Kalanını da bana hediye etti. Çeyizine koyarsın dedi.
– Demek ki bulduğum altınlar benim rızkım imiş. Vermeseydim haram yoldan gelecekti. Şimdi helal yoldan yine bana geldi, Bana yardim edip, haramlardan koruyan, nice nimetler ihsan eden yüce Rabbime hamd ederim.

@ Harbisin.Com – İslami Sohbet, İslami Sohbet Sitesi, İslami Sohbet Siteleri,

beğendiyseniz paylaşın...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter